“Cənab Prezident İlham Əliyev Azərbaycan xalqının Müzəffər Ali Baş Komandanıdır. Dövlət başçısı ölkəmizin hüdudlarından kənarda beynəlxalq platformalarda Azərbaycan xalqının haqq səsidir. Cənab Pezident İlham Əliyev Azərbaycan şəhidinin, Azərbaycan xalqının qanının daşıyıcısı olan ən ali nümayəndəsidir”.
Bu sözləri Globalinfo.az-a siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, politoloq Şəbnəm Həsənova ABŞ-ın paytaxtı Vaşinqtonda Sülh Şurasının ilk iclasında iştirak edən Azərbaycan dövlət rəhbərliyinə qarşı bir qrup radikal ünsür tərəfindən təxribat xarakterli hərəkətlərə cəhd göstərilməsini şərh edərkən deyib.
Politoloq bildirib ki, Vaşinqtonda keçirilən Sülh Sammitində dövlət başçımızın iştirakı Azərbaycan xalqının səsinin, ününün, harayının, nüfuzunun okeanın o tərəfindən gəlməsi demək idi:
“Çünki illər ərzində Xocalı harayını, Xocalı hayqırtısını bütün dünyaya eşitdirmək üçün çalışırdıq. Bu istiqamətdə bütün resuslarımızı səfərbər etmişdik. Məhz Azərbaycan dövlətini guya öz ağıllarınca tənqid etmək istədikləri məsələlərə deyil, ordumuza, nüfuzumuzun möhkəmlənməsinə sərf etmişdik resurslarımızı, bəli! Dövlət başçımız dəfələrlə deyib ki, reallıqlar bizdən müdafiə xərclərimizi yüksək tutmağı tələb edir.
Azərbaycan Zəfər əldə edibsə, Azərbaycan şəhidinin qanını yerdə qoymayıbsa, bu, illərlə aparılan məqsədyönlü siyasətin nəticəsidir. Cənab Prezident İlham Əliyev gecəsini gündüzünə qataraq Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və tam suverenliyini bərpa etmiş liderdir. Cənab Prezident İlham Əliyev əli azərbaycanlıların qanına bulaşmış cinayətkarlara layiqli cəzasını verən tarixi liderdir. İndi sual olunur, sizlər kimi və nəyi müdafiə edirsiniz? Nə qoyub, nə axtarırsınız?
Cənab Prezident İlham Əliyev sadəcə Azərbaycanda deyil, dünyada ədalətin bərqərar olunmasına çalışan liderdir. Haqq tərəzisinin yanlış işlədiyi bir dünyaya düzgünlük mexanizmi gətirən, Azərbaycanı nümunəvi dövlət, ölkə, xalq edən şəxsiyyətdir. Bu baxımdan Vaşinqtonda Müzəffər Liderimizə uzanmağa cəhd göstərən əllər, onu çirkləndirməyə cəhd edən bəyanatlar Azərbaycan xalqına qarşı vurulmağa, atılmağa çalışılan ləkədir. Heç kim yox, məhz uca xalq da bu məsələyə göstərdiyi reaksiya ilə onu götürdü və ünvanına geri göndərdi”.