Rusiyadan Azərbaycana qarşı həmlə: ortada 3 səbəb var – Gərginlik artacaq
Rusiya–Azərbaycan münasibətlərində son gərginlik fonunda Moskvanın miqrasiya və diaspor amilindən təzyiq vasitəsi kimi istifadə edə biləcəyi barədə müzakirələr intensivləşib. Xüsusilə Rusiyada yaşayan azərbaycanlı miqrantlara qarşı mümkün deportasiya, əmlak müsadirəsi və hüquqi təzyiq ssenariləri yenidən gündəmə gəlib.
Moskva Bakıya qarşı hansı təzyiq vasitələrinə əl ata bilər?
Globalinfo.az-a danışan siyasi şərhçi Aydın Quliyev bildirib ki, Rusiyanın atdığı addımlar fonunda münasibətlərin bundan sonra daha da gərginləşəcəyi gözləniləndir:
“Bütün hallarda bu proses üç əsas amillə bağlıdır:
Birincisi, Azərbaycanın tam müstəqil xarici siyasət yürütməsi ciddi rol oynayır.
İkincisi, Azərbaycanın geosiyasi mövqeyinin son dərəcə əlverişli olması və dünyanın ehtiyac duyduğu səviyyəyə yüksəlməsidir.
Üçüncüsü isə Rusiyanın açıq şəkildə apardığı qərəzli siyasətdir.
Məhz bu amillərin təsiri nəticəsində Rusiya son illərdə dəfələrlə Azərbaycanın milli maraqlarına zidd, nümayişkaranə addımlar atıb, həmyerlilərimizi sıxışdırmaqla gərginlik yaratmağa çalışıb. Bu da Moskvanın Azərbaycanın iradəli və müstəqil siyasətindən narazı olduğunu göstərir. Rəsmi Bakının əlverişli geosiyasi mövqeyindən maksimum istifadə etməsini istəmirlər və buna görə də müxtəlif vasitələrlə ölkəmizə təzyiqləri gücləndirirlər”.