Avropanın Türkiyəni mövcud müdafiə və təhlükəsizlik mexanizmlərinə daxil etməsi lazımdır.
Publika.az xəbər verir ki, bunu Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirib.
Ərdoğan qeyd edib ki, Türkiyə illərdir bütün platformalarda "Avropa Birliyinə bir çox müsbət şeylər gətirə biləcəyini" söyləyir.
“Türkiyənin Avropanın mövcud müdafiə və təhlükəsizlik mexanizmlərinə daxil edilməsinin vaxtı çoxdan çatıb. Dünya dəyişir və Avropa İttifaqı bu sürətli transformasiya dövründə nə qədər dar bir gündəmin əsiri qala bilər? Bu ağlasığmazdır. Düzgün seçim Türkiyənin Avropaya inteqrasiyasına qarşı ideoloji maneələri aradan qaldırmaq və Avropanın potensialını gücləndirmək olardı”, - deyə Türkiyə lideri Efiopiyadan qayıdarkən təyyarədə jurnalistlərə bildirib.
Onun fikrincə, Türkiyəni kənarda qoyan və qlobal reallıqları görməzdən gələnlər nəhayət ki, mövqelərinin tamamilə irrasional olduğunu etiraf etməlidirlər.
Ərdoğan hesab edir ki, Türkiyənin iştirakı olmadan Avropada yeni müdafiə arxitekturası yaratmaq səyləri yetərli olmayacaq.
"Bu gün Türkiyə ordusu NATO-nun ən böyük və ən təsirli ordularından biridir. Ordumuza tam etibar edirik. Bunun sayəsində biz yalnız danışıqlar masasında deyil, həm də döyüş meydanında öz imkanlarını nümayiş etdirən bir ölkəyik. Ümid edirəm ki, indi hər kəs başa düşür ki, Türkiyə olmadan Avropa etibarlı təhlükəsizlik sistemi yarada bilməz", - deyə o bildirib.
Türkiyə liderinin qeyd etdiyi kimi, Ankara dəyişən beynəlxalq vəziyyəti nəzərə alaraq Avropa təhlükəsizlik arxitekturasına yanaşmaları yenidən nəzərdən keçirməyi zəruri hesab edir.
Onun sözlərinə görə, Türkiyə qitənin müdafiə qabiliyyətini gücləndirə biləcək əhəmiyyətli hərbi və strateji potensiala malikdir.