Müharibə təhlükəsi artır – Ermənistanın açıqladığı tarixlərdə nə baş verəcək?
13-03-2025, 10:00
Ermənistan rəsmilərinin son açıqlaması birmənalı qarşılanmayıb. Belə ki, Azərbaycanın guya apreldə hərbi əməliyyatlara başlayacağı haqda İrəvandan bəyanatlar səsləndirilir.
Bu məlumat niyə indi ortaya atıldı? Məqsəd, hədəf nə ola bilər?
Globalinfo.az-a danışan Milli Məclisin deputatı Elçin Mirzəbəyli xatırladıb ki, Brüsseldə ABŞ-ın o vaxtkı dövlət katibi Entoni Blinken, USAİD-in keçmiş rəhbəri Samanta Pouer, Avropa Komissiyasının prezidenti Ursula von der Leyen və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın iştirakı ilə üçtərəfli görüş keçirilmişdi:
“Bu görüşdə Ermənistana faktiki olaraq silah, sursat, hərbi texnika və digər sahələrdə yardımın göstərilməsi ilə bağlı razılıq əldə edilmişdi. Sülh Fondu adlanan, əslində isə müharibə fondu olan təşkilat çərçivəsində də Ermənistana yardımların edilməsi xüsusi olaraq qeyd olunmuşdu. O zamandan indiyə qədər müəyyən dəyişikliklər baş verib. Donald Trampın hakimiyyətə gəlişi ilə ABŞ-ın yardım siyasəti də hər kəsə məlumdur. Prinsip etibarilə ABŞ Ermənistana hər hansı yardımın verilməsinin tərəfdarı kimi çıxış etmir.
USAİD çərçivəsində Ermənistana göstərilən yardımlar da fakriki olaraq dayandırılıb. Son olaraq, Avropa sülh fonduna Ermənistana 10 milyon vəsait ayrılması ilə bağlı müraciət olunub. Bu dəstəyin verilib-verilməyəcəyi isə məlum deyil.
Ukrayna-Rusiya xəttində baş verən hadisələr Nikol Paşinyanı ehtiyatlı davranmağa məcbur edir. Aİ-yə üzvlüklə bağlı məsələlər qeyri-müəyyən vaxta qədər təxirə salınır, digər tərəfdən Rusiya ilə münasibətlərin normallaşması istiqamətində səylərin göstəriləcəyi bildirilir.
Ermənistan süni qarşıdurma yaradaraq Avropaya yardıma ehtiyacı olduğunu göstərməyə çalışır”.