Saakaşvili çağırış etdi, Zurabişvili qarşı çıxdı: Gürcüstanda nə baş verir?
Gürcüstan prezidenti Salome Zurabişvili parlament seçkilərinin nəticələrinə etiraz edən müxalifətin hərəkətlərindən narazılığını bildirib.
Pubika.az xəbər verir ki, o bu barədə "Mtavari Arkhi" qəzetinə danışıb.
“Müxalifət başqa şeyə hazır olduğu üçün nə məni, nə də əhalini müxalifətdən qane edən var. Biz Bəyannaməyə uyğun fəaliyyət planını (müxalifətin seçkilərdə qalib gələcəyi halda islahat planını – red.) bilirdik, hansı qanunlar qəbul edilməli idi, növbəti seçkilərə necə çatmalı idik”, - deyə Zurabişvili qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, siyasi müxalifət partiyaları küçə nümayişlərinə yox, seçkilərə hazırlaşırdılar. “Daha çox koordinasiya olmalıdır, bu, xalqın tələbidir”, - o əlavə edib.
Xatırladaq ki, Gürcüstanın sabiq prezidenti, hazırda vətənində həbsdə olan Mixail Saakaşvili dünən öz tərəfdarlarına müraciət edərək, Gürcüstanın müstəqil dövlət kimi mövcudluğunu dayandırmasını istəmədikləri təqdirdə daha radikal addımlar atmağa çağırıb. Noyabrın 25-də Gürcüstan parlamentinin 11-ci iclası keçiriləcək. Bu barədə Gürcüstan mətbuatı xəbər verir və qeyd edir ki, ölkə tarixində ilk dəfə olaraq parlamentin ilk iclası prezidentin təyinatı olmadan keçiriləcək. Buna səbəb prezident Salome Zurabişvilinin oktyabrın 26-da keçirilən parlament seçkilərinin nəticələrini və parlamentin legitimliyini tanımaqdan imtina etməsidir. O, onlara etiraz etmək üçün ölkənin Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət edib.
Gürcüstan qanunvericiliyinə görə, parlamentin yeni seçilmiş 76 deputat iştirak etdiyi halda işə başlamaq hüququ var. Gürcüstan Mərkəzi Seçki Komissiyasının rəsmi nəticələrinə əsasən, 11-ci çağırış Gürcüstan parlamentinə beş siyasi partiya daxil olub. 89 deputatla təmsil olunan hakim “Gürcü arzusu” partiyası çoxluğu saxlayıb. Hakim partiya istisna olmaqla, 5%-lik seçki baryerini keçən partiyaların heç biri MSK-nın nəticələrini tanımayıb, parlamentə daxil olmayacaqlarını bəyan ediblər.