Paşinyandan sensasion etiraf: Xalq sülh istəyirdi, biz isə...
Əgər cinayət etmişiksə, bizim günahımız xalqın səsinə qulaq asmamaqda idi.
Publika.az xəbər verir ki, bunu fevralın 10-da “Mülki müqavilə” partiyasının Araqatsotn vilayətində keçirilən təşəbbüs yığıncağında partiyanın idarə heyətinin rəhbəri, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan bildirib.
“Çünki son 20 il ərzində istər müxalifət, istər iqtidar, istərsə də siyasətlə məşğul olmayan statusunda gördüyümüz, evinə girdiyimiz, bir tikə çörəyi paylaşdığımız və ya bölüşmədiyimiz hər kəs bu masalarda otururdu və hamı sülh üçün tost deyirdi. Hətta 20-ci ildən sonra deyil, 20-ci ildən əvvəl də.
Bizə aydın olmalı idi ki, bu, xalqın mesajıdır, xalqın özü hökumətin, iqtidarın işəgötürənidir, hökumət nə etməlidir, onlar əmr edir. Əgər xalqla kifayət qədər bağlı olsaydıq, başa düşərdik ki, onlar bu əmri siyasətlə məşğul olan insanlara verirlər. Bizim günahımız odur ki, biz bu mesajı düzgün dərk etməmişik, ikincisi də bu mesajı təhlil edib geri qayıtmadıq, xalqdan soruşmadıq ki, bizə sülh əmri verirsiniz, düzdür?”, - Paşinyan deyib.
Nikol Paşinyan qeyd edib ki, bunu birincisi, ona görə demirlər ki, onlar bu yolu etimada layiq hesab etmirlər və bu reallıqla barışa bilmirlər.
“Düşündük ki, bütün bunları desək və etsək, bizə satqın, torpaq verən, cinayətkar deyərlər. Bilirəm ki, biz və şəxsən mən xalqımızın arzularını yaxşı bilirik. Və mən bu çətin vəziyyətdə xalqımızı minalanmış sahədən itkisiz və minimal itki ilə çıxarmağı özümü borc bilirəm. Fırtınalı okeandan qayığımızı sahilə çıxarmaq məcburiyyətindəyəm. Bu gün bu barədə danışmamaq cinayət olardı”, - Paşinyan əlavə edib.