"Bu əraziləri Azərbaycana verdik..." - Erməni deputatdan SENSASİON AÇIQLAMA
Bu gün Ermənistan ərazisinin nə qədər olduğunu bilmirik. Qeyd edim ki, Zod qızıl yatağının yeraltı marşurutu ilə Azərbaycan ərazilərinə daxil olma məsələsi sovet illərində dəfələrlə müzakirə edilib və sovet dövründə Ermənistanın istismarına icazə üçün böyük kirayə pulu verilib.
Sfera.az xəbər verir ki, bu sözləri Ermənmistanın "Çiçəklənən Ermənistan” Partiyasının parlament deputatı Mikael Melkumyan deyib.
Deputat Ermənistanda son zamanlar ciddi müzakirə olunan Şurnux kəndinin məsələsinə toxunub:
"O deyib ki, kəndin poçt şöbəsi Azərbaycan ərazisində necə yerləşə bilər? Poçt şöbəsi indeksə sahibdir. Məktub Azərbaycana göndərilə bilməz və təbii olaraq geri qaytarılar. Şurnuxda xüsusi statusa malik meşə təsərrüfatı olub, əksəriyyəti 1984-1986-cı illərdə erməni tərəfinə verilib".
Deputat iddia edib ki, bunun müqabilində erməni tərəfi Mazriduza ərazisini Azərbaycana verib:
"İndi hər ikisi Azərbaycan ərazisidir. Bu o deməkdir ki, düzgün danışıqlar aparmaq üçün güc, şərəf, ləyaqət yoxdur və bu sənədlərə, hərbi, inzibati kartlara görə edilməlidir”.
Rus həmkarları ilə təmasda olub-olmadıqları və tərəflər arasında üçüncü razılaşma sənədinin imzalanıb-imzalanmadığı haqda suala gəlincə, Melkumyan bu sənədin noyabrın 10-da imzalanan təslimçilik sənədinin davamı olduğunu düşünür. O, xatırladır ki, Mehri, Qafan, Gorus, Sisian icmalarının rəhbərləri ilə görüş zamanı 10 noyabr sazişinə əsasən birliklərin olduqları yerdə qalmalı olduqlarını bildiriblər:
"Qafan hissəsindən 21, Mehri hissəsindən 7-8, Gorus hissəsindən isə 9 kilometr geri çəkildik. Yəni mühəndis konstruksiyaları ilə təchiz edilmiş və müəyyən olunan sərhədlərdən geri çəkildik. Necə çəkilə bilərdilər, şifahi əmrlə geri çəkilmirlər. Geri çəkildilər və bundan sonra GPS-lərdən istifadə edərək Ermənistanın inzibati sərhədlərini qoparmağa başladılar”. (Teleqraf.com)