Azərbaycana Rusiya mane oldu - Ermənistan tamamilə məhv ola bilərdi
"Ermənistan Vətən müharibəsindəki ağır məğlubiyyəti heç cürə qəbul edə bilmir və bu, onların özləri ilə bağlı olan məsələdir".
Bunu Milli.Az-a açıqlamasında Türkiyənin təhlükəsizlik üzrə eksperti Abdullah Ağar deyib.
O bildirib ki, Ermənistan artıq bir dəfə öz qazdığı quyuya düşdü:
"Düşməni fiziki olaraq yenə bilərsən, amma düşmənin səninlə savaşmaq əzmi və iradəsini yox edə bilməmisənsə, qıra bilməmisənsə, düşməni məğlub etmiş sayılmırsan. Açığı bu məsələdə rusların çox böyük günahı var. Müharibənin ruhu ilə oynadılar. Müharibənin 44 -cü günündə Azərbaycana qarşı təzyiqləri artıraraq savaşın gedişinə müdaxilə etdi.
Atəşkəs anlaşmasının verdiyi olduğu bir çox imtiyazlar var idi. Önümüzdən qış gəlirdi. Bu anlaşmada Kəlbəcər, Laçın, Ağdam kimi azad edilməmiş ərazilərin təhvil verilməsi üçün bir fürsət var idi, digər yandan da Zəngəzur və Laçın dəhlizi ilə bağlı məsələ həllini tapmalı idi.
İlham Əliyev də bildirdi ki, Rusiya dövlət başçısı mənə söz verdi. Yəni rusun müvəqqəti nəzarətindəki ərazilərlə bağlı bir mübahisəli vəziyyət yaranmayacaq. Bu şərtlərlə Azərbaycan 10 noyabr üçtərəfli bəyanatına imza atdı. Amma bundan sonrakı müddətdə gördüyümüz kimi, xüsusən də sülhməramlıların arxasında qalan 2819 km-lik sahədə "Artsax" və onun qondarma "paytaxtı" Xankəndi ilə bağlı bir ümidi ermənilər Rusiyanın ətəkləri altında davam etdirdi.
Bunun hesabında Fansanın, başqa dövlətlərin diplomatların qeyri-qanuni şəkildə Qarabağın dağlıq hissəsinə səfərləri baş tutdu. Amma Rusiya da, Fransa da, ABŞ da, İran da, Ermənistan da çox yaxşı bilir ki, bu təxribatların belini Azərbaycan Ordusu qırdı. Amma savaşa Rusiyanın bu müdaxiləsi, savaşın ruhu ilə oynaması Ermənistanın gücünün qırılmasına rəğmən müharibə ehtirasını qıra bilmədi. Bunun belə qalması isə bölgədə bir destruktivlik yaratdı, Azərbaycan da indi bu revanşistlərlə mübarizə aparmaq məcburiyyətindədir.
İndi də ən son Azərbaycanla sərhəddə qorxunc bir hərbi təxribata əl atdılar. Ağır silahlarla Azərbaycanın mövqelərini atəşə tutdular. Şəhid verdik, özü də çox. Azərbaycan Ordusu bunu qisasını artıqlaması ilə aldı, Ermənistan yenə ağır bədəl ödədi.
Azərbaycan 44 günlük müharibə ilə 1828-ci il Türkmənçay müqaviləsindən sonra ilk dəfə torpaq qazandı. Bu, ermənilər üçün qorxunc bir təqvim oldu. Bir düşünün, sən qarşı tərəfə bir məkirli hücum planı qurassan, amma öz qazdığın quyuya sən özün düşürsən".