“Bayraktar”lar Xankəndi səmasında - Brüssel görüşündən cəmi 2 gün sonra...
İrəvan saatını "Bakı vaxtı"na qurmaq zorundadır; erməni xalqını sülhə hazırlamaq zamanı artıq çatıb; "şeytan yuvası"nda isə Azərbaycana qarşı yeni təxribat hazırlanır - Rusiya önləyəcəkmi?
Milli.Az "yeni müsavat"a istinadən bildirir ki, dünən Brüsseldə Azərbaycan və Ermənistan rəhbərləri - Prezident İlham Əliyev və baş nazir Nikol Paşinyan növbəti dəfə bir araya gəldilər. Bu, yetərincə kritik xarakterli görüş sayılırdı. Çünki əksər siyasi təhlilçilərə görə, masa üzərinə rəsmi Bakı tərəfindən ilk dəfə bütün ciddiliyi ilə sülh müqaviləsi məsələsi yatırılmalı idi.
Hər halda, Azərbaycanın sonsuzadək gözləmək lüksü yoxdur. Bunu ötən həftəsonu Prezident köməkçisi Hikmət Hacıyev Şuşada bir daha, net şəkildə bəyan eləyib. H.Hacıyev ümid ifadə eləmişdi ki, 31 avqust görüşündə, heç olmasa, tərəflər arasında sülh sazişinin mətninin hazırlanması ilə bağlı işçi qrupunun təşkili razılaşdırılacaq.
Prezident köməkçisi ardınca əlavə eləmişdi ki, Bakının İrəvana sülh təşəbbüsü masa üzərində əbədi qalmayacaq. Bu da ən əvvəl o anlama gəlir ki, Ermənistanı sülhə məcbur eləmək üçün bizim əlimizdə başqa rıçaqlar və ciddi təsir vasitələri, o cümlədən güc elementi var. Odur ki, yaxşı olar, Ermənistan kiməsə arxayın olub "rezini" uzatmağa çalışmasın. İrəvanın sülhdən imtina üçün şansı, sadəcə, qalmayıb....
Yazı hazırlanarkən dünənki görüşün təfərrüatları hələ açıqlanmamışdı. Amma nəticədən asılı olmayaraq bir şey gün kimi aydın idi: İrəvan gec-tez saatını Bakı vaxtına qurmalı olacaq. Düzdür, Azərbaycan və Ermənistanın yerləşdiyi saat qurşaqları eynidir. Ancaq burada söhbət əlbəttə ki, sırf coğrafiyadan getmir. Geosiyasi faktordan, Azərbaycanın bölgədəki vazkeçilməz dominant rolu ilə, yeri və statusu ilə barışmaqdan, nəhayət, beynəlxalq hüquqla hesablaşmaqdan gedir.
İrəvan kiməsə arxayın olsa belə, uzun müddət mövcud reallıqlara dirəniş göstərə bilməz, üstəlik, o səbəbə ki, rəsmi Bakının tələblərində beynəlxalq hüquqa, BMT və ATƏT nizamnamələrinə, Helsinki Yekun Aktına, Cenevrə konvensiyalarına zidd heç nə yoxdur. Yeri gəlmişkən, bu gerçəklik Ermənistanın havadarlarına da Azərbaycanın öz haqlı tələblərindən geri durmayacağı barədə aydın siqnalıdır və onların əl-qolunu başqa yandan bağlayır.
Bu və digər səbəblərdən bir sıra analitiklər Azərbaycanın Qarabağla bağlı yerdə qalan hədəflərinə hətta bir güllə belə atmadan, səbirlə çatacağını da mümkün sayırlar.
"Yaxın dönəmlərdə Xankəndi məsələsi öz həllini tapacaq".