SON ANDA!!!  TİFLİSDƏ NƏ BAŞ VERİR? – Saakaşvili hər şeyi açıqladı
Bazar günü Gürcüstanda prezident seçkisinin ilk turu baş tutdu. Seçkidə hökumətin dəstəklədiyi müstəqil namizəd Salome Zurabişvili müxalifətin namizədi Qriqol Vaşadzeni cəmi 0,9% səslə üstələməyi bacardı. Nəticədə seçki ikinci tura qaldı.
Birinci turdan dərhal sonra Vaşadzenin yanında yer almayan müxalifət partiyaları belə ona dəstək verəcəklərini açıqladılar. Lakin bu seçkidə ən maraqlı məqam azərbaycanlılarla bağlıdır. Azərbaycanlıların olduğu bütün bölgələrdə Vaşadze qalib gəldi.
Baş verənlərlə bağlı Gürcüstanın eks-prezidenti Mixail Saakaşvilinin Axar.az-a eksklüziv müsahibəsini təqdim edirk:
- Cənab Saakaşvili, Gürcüstandakı prezident seçkisinin ilk mərhələsini necə dəyərləndirərdiniz? Bu seçki həqiqətən demokratik idimi?
- Seçki ictimaiyyət tərəfindən demokratik idi. Hakimiyyət onların səslərini saxtalaşdıra bilmədi. Müxalifət fenomenal qələbə qazandı. Ona görə ki, müxalif namizədlərin hamısı birlikdə 60%-dən çox səs topladı. Bu, o partiyalardır ki, ikinci turda birləşiblər və hökuməti yekun məğlubiyyətə düçar edəcəklər. Buna görə də bu seçki gürcü xalqının cəsarətini, demokratik mentalitetin inkişafını, Gürcüstanda hər hansı hakimiyyət tərəfindən ictimai fikrin manipulyasiya edilə bilmədiyini ifadə edir. Buna görə də mən öz xalqımla qürur duyuram.
- Bu qələbəni Vahid Milli Hərəkat Partiyasının hakimiyyətə dönüşünün ilkin mərhələsi saymaq olarmı?
- Vahid Milli Hərəkat Partiyası klassik formada hakimiyyətə qayıtmayacaq. Ona görə ki, “Güc Birlikdədir” 11 partiyadan ibarət olan koalisiyadır və üstəlik, biz Avropa Gürcüstanı Partiyası, eləcə də Respublikaçılar Partiyası ilə koordinasiya şurası yaratmışıq. Yəni bu əvvəllər bir-birinə qarşı müxalif olan, bir-birini sevməyən fərqli qüvvələri birləşdirən genişmiqyaslı koalisiyadır. Bu seçki göstərdi ki, ayrı-ayrılıqda yox, yalnız vahid qüvvə ilə ən güclünü belə məğlub edib situasiyanı daha yaxşıya doğru dəyişmək olar.
- Bidzina İvanişvili seçki bitdikdən dərhal sonra sizi və sizin partiyanızı kütləvi iğtişaşlar hazırlamaqda ittiham etdi. Hakimiyyətin sizə və sizin partiyanıza qarşı hansısa provokasiyalar hazırlaması mümkündürmü?
- İvanişvili və onun hakimiyyəti hazırda milçək toxunuşu kimidir. Onlar dişləyir, amma onların tamamilə nə qüvvələri, nə də imkanları var. Gürcüstanda hansısa iğtişaşlar üçün heç bir resurs yoxdur. Onlar Axalkalakidə, etnik ermənilərin yaşadığı regionlarda eksçeslər etməyə cəhd etdilər, amma bu onların iğtişaşları törətməyi bacardıqları yeganə yer oldu. Məncə, bu, təcrid olunmuş insidentdir və burada da onlar heç nəyə nail olmayacaqlar. Onlar çalışdılar ki, azərbaycanlıların yaşadıqları regionlarda nəsə etsinlər, amma burada heç bir şey bacarmadılar. Pis odur ki, onlar bizim etnik azərbaycanlı aktivistlərimizə hücum etdilər. Məsələn, Kaspi şəhərində. Ona görə ki, onlar azərbaycanlıların hakim partiyaya səs verməməsini özləri üçün böyük təhqir hesab edirdilər. Mən onlarla danışmışam. İnsanlar qorxmurlar, onlar öz prinsiplərində və fikirlərində cəsarətlə dayanmağa davam edirlər.
- Dekabrın 2-də prezident seçkisinin ikinci turu baş tutacaq. Qriqol Vaşadze növbəti dəfə qalib gələ bilərmi?
- Qriqol Vaşadze qalib gələcək. Mənim təxminimə əsasən, haradasa, 73% səs toplayacaq...
- Yəni siz hökumətin prezident kreslosunu belə rahatlıqla əldən verəcəyini düşünürsünüz?
- Onların başqa variantları yoxdur. Əgər prezident seçkisindən sonra onlar müqavimət göstərsələr, hər şeyi itirəcəklər. Biz Gürcüstanın bütün böyük şəhərlərində böyük üstünlüklə qələbə qazanmışıq. Belə nəticəni hətta mən də gözləmirdim. Müxalifət bir sıra böyük şəhərlərdə 2,5-in 1 nisbətində qələbə qazanıb.
İkincisi, tarixdə ilk dəfədir ki, etnik azərbaycanlıların olduğu regionlarda əhali hökumətə yox, müxalifətə səs verdi. Bu, bir tərəfdən hökumətin tam uğursuzluğunun nəticəsidir, digər tərəfdən isə bizim azərbaycanlı vətəndaşlarımızın cəsarətidir. Bunun özü də vacib siqnaldır. Əgər azərbaycanlılar belə mütəşəkkil formada hökumətə qarşı səs veriblərsə, demək ki, Gürcüstanda vətəndaş cəmiyyəti formalaşıb və insanlar Gürcüstan cəmiyyətinin bir parçası olmaq istəyirlər. Bu, hər kəsə - həm etnik gürcülərə, həm də etnik azərbaycanlılara aiddir. Məncə, fərqli bölgələrin, rayonların və millətlərin belə konsolidasiyasını hökumət, nə tətbiq etməsindən asılı olmayaraq, ikinci turda üstələmək gücündə deyil.
- Budəfəki seçkidə azərbaycanlılar arasında aktivlik yüksək həddə olub və onların böyük əksəriyyəti sizin partiyanızı dəstəkləyiblər. Hətta eks-deputat, sizin qızğın tərəfdarınız Ramin Bayramov Qardabanidə böyük təzyiqlərə məruz qalmağına rəğmən azərbaycanlılar arasında sizin partiyanızın mövqelərini möhkəmlədə bildi. Azərbaycanlıların aktivliyini necə dəyərləndirərdiniz?
- Mən bizim azərbaycanlılara hədsiz dərəcədə minnətdaram. Mən Skayp vasitəsilə demək olar ki, azərbaycanlıların yaşadığı bütün şəhərlər və kəndlərlə əlaqə qurmuşam. Düşünürəm ki, Ramin böyük cəsarət göstərib. Eyni cəsarəti Samirə İsmayılova və digər bizim yerli liderlərimiz nümayiş etdiriblər. Ən vacib olanı odur ki, azərbaycanlılar arasında çoxlu sayda yaxşı gənclər var. Bu o insanlardır ki, artıq yaxşı təhsil alıblar və artıq öz ölkələrinin tamhüquqlu sahibi olmaq istəyirlər. Onlar istəmirlər ki, onlar üçün ənənəvi formada ayrılmış rol çərçivəsində haqlara sahib olsunlar. Əgər Gürcüstan üçün savaşır, onun üçün qanlarını tökürlərsə, onun quruluşunda iştirak edirlərsə, onlar Gürcüstanın idarəetməsinin bir hissəsi olmaq istəyirlər. Bu, çox normaldır. Onlar Gürcüstan cəmiyyətinin təbii hissəsidir. Onların səsləri eşidilməlidir. Bu seçkidə isə onların səsi eşidildi. Bu, çox vacib idi. Mən bunu həm də özümün şəxsi nailiyyətim sayıram. Belə ki, biz cəmiyyəti elə bir formada konsolidasiya edə bildik ki, hətta konflikt salaraq cəmiyyəti parçalamaq istəyən Gürcü Arzusu belə etnik gürcülərlə etnik azərbaycanlılar arasında birliyi parçalaya bilmədi. Azərbaycanlıların Gürcüstanda böyük gələcəyi var. Digər tərəfdən təbii ki, bu gələcək həm də bizim Azərbaycan Respublikası ilə münasibətlərimizin gələcəyindən asılıdır. Son illərdə bütün ağır maneələrə rəğmən, Azərbaycanın rəhbərliyi özünü çox möhtəşəm, çox müdrik apardı. Onlar Gürcü Arzusundan olan zərəri minimallaşdırmağı bacardılar, ona görə ki, Gürcü Arzusu lap əvvəldən Azərbaycanla münasibətləri pozmaq məqsədiylə hakimiyyətə gəlmişdi və yalnız Azərbaycan rəhbərliyinin sayıqlığı, müdrikliyi sayəsində gürcü hökuməti buna nail ola bilmədi.
Oxunub: 2 045
Paylaş: